close
تبلیغات در اینترنت

رمان سه مرجع دانلود رمان های بروز ایرانی و خارجی

دانلود رمان,رمان ایرانی,رمان جدید,دانلود رمان عاشقانه,دانلود رمان طنز, دانلود رمان برای اندروید, دانلود رمان عاشقانه ایرانی جدید,دانلود رمان برای گوشی,رمان برای تبلت.

ورود به سايت رمان سه

ضد درد و مسکن ها

اطلاعات دارویی ایران

ضد درد و مسکن ها

ترامادول Tramadol

m.f بازدید : 14 سه شنبه 19 مرداد 1395 : 15:8 نظرات ()

موارد و مقدار مصرف:
-در درمان دردهاي متوسط و نسبتاً شديد. -در درمان دردهاي مزمن مانند كمر درد، دردهاي عصبي، درد مفاصل و استخوان و دردهاي سرطاني. -بيماراني كه تحمل مصرف داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي را ندارند.

 
 
عوارض جانبي:
عوارض مشابه ديگر داروهاي شبه‌ترياک (تهوع، سرگيجه، خواب آلودگي، خشکي دهان. دير انزالي. يبوست، افت فشار خون، تعريق، خارش) در ترامادول هم ديده مي‌شود اما احتمال بروز دپرسيون تنفسي که کشنده‌ترين عارضه اين گروه داروهاست، با ترامادول خوراکي نسبت به مرفين کمتر است. مصرف اين دارو به علت افزايش سطح سروتونين، بيشتر از ديگر مواد اپيوئيدي ايجاد حالت تهوع مي‌کند، همچين باعث بي خوابي مي‌شود. مصرف بيشتر از ??? ميلي گرم ترامادول براي افراد بدون مقاومت بدني در مقابل مواد اپيوئيدي خطرناک است. مصرف همزمان داروهاي مهارکننده بازجذب سروتونين و مهارکننده منوآمينواکسيداز موجب تشديد عوارض دارو و گاهي سندرم سروتونين مي‌گردند. يکي از عوارض نادر ولي خطرناک مصرف ترامادول تشنج مي‌باشد. تشنج معمولاً در اثر مصرف زياد اين دارو يا مصرف دارو در بيماران صرعي يا بيماراني که دچار آسيب مغزي شده‌اند با بيماراني که مشکلات کبدي کليوي (دفع دارو دچار اختلال گشته و افزايش مقدار دارو در خون) دارند و يا معتادان به الکل ايجاد مي‌گردد. همچنين احتمال وابستگي دارويي و بروز علائم ترک مشابه ديگر ترکيبات شبه ترياک هم وجود دارد.[?][?] يکي ديگر از عوارض نادر ترامادول (چهار تا پنج ساعت پس از مصرف) افزايش فشار خون به همراه سردرد شديد مي‌باشد
 
تداخل دارويي:
- از مصرف همزمان ترامادول با داروهاي ذيل بايد اجتناب كرد: - الكل و داروهاي بي حسي - داروهاي موثر بر سيستم اعصاب مركزي مانند ضد افسردگيهاي سه حلقه اي، ضد دردهاي مخدر،داروهاي خواب آور - مهاركننده هاي مونوآمينواكسيداز،ترامادول با وقفه در جذب نوراپي نفرين و سرتونين موجب تشديد عوارض آنتي كولينرژيك اين دارو ميگردد.
مکانيسم اثر:
ترامادول يك داروي ضد درد با اثر مركزي ميباشد،مكانيسم اثر آن كاملاً شناخته شده نيست. اما احتمالاً به وسيله اتصال به رسپتورهاي مواد مخدر(µ) باعث مهار باز جذب نوراپي نفرين و سروتونين مي گردد.
 
فارماكوكينتيك:
ترامادول تقريباً به طور كامل از راه خوراكي جذب ميگردد و غذا روي ميزان جذب آن تأثيري ندارد. مقدار 30% بدون تغيير و مقدار 60% آن متابوليزه و از طريق ادرار دفع ميگردد،نيمه عمر پلاسماي آن 7 ساعت و شروع اثر آن 1 ساعت مي باشد.
اشكال دارويي:
کپسول، قرص و آمپول ترامادول معمولاً به شکل نمک هيدروکلرايد توليد شده و به دو شکل خوراکي (بيشتر کپسول و قرص) و آمپول به بازار عرضه مي‌شود. مقدار جذب و تأثير فرم تزريقي ترامادول بسيار بيشتر از فرم خوراکي است. ترکيب ترامادول و استامينوفن نيز در بازار موجود است (که در ايران عرضه نمي‌شود).[?] در خارج از ايران به صورت قرصهاي آهسته رهش Retard، آمپول، کپسول و قطره موجود مي‌باشد، مصرف قطره خوراکي آن رايج‌تر است و برعکس اکثر داروهاي اپيوئيدي شامل قوانين داروهاي مخدر نمي‌شود و با نسخه عادي پزشک قابل تهيه‌است.
اطلاعات دیگر:
اين دارو توسط شرکت آلماني گروننتال (Grünenthal) در دهه ???? با نام تجاري ترامال (®Tramal) ساخته شد. گروننتال در سالهاي بعد حق توليد ترامادول را به شرکتهاي متعددي در سراسر دنيا واگذار کرد.

دیکلوفناک Diclofenac

m.f بازدید : 13 سه شنبه 19 مرداد 1395 : 15:7 نظرات ()

موارد و مقدار مصرف:
ديکلوفناک به عنوان کاهنده درد، تحريک، تورم و خشکي مفصل در آرتريت، نقرس و ساير بيماري‌هاي روماتيسمي و نيز براي درمان ديگر موارد درد مثل سردرد، درد عضلاني، درد قاعدگي، درد پس از جراحي و زايمان نيز استفاده مي‌شود.

 
موارد منع مصرف و احتياط:
در بيماران حساس به آسپيرين يا ديگر داروهاي ضد التهاب غيراستروئيدي، در بيماران‌دچار پورفيري کبدي نبايد مصرف شود. آلرژي به شير حول و حوش جراحي عروق کرونر در بيماران دچار اختلالات کليوي، کبدي يا قلبي با احتياط و با حداقل ميزان ممکن به‌کار رود. در ضمن وضعيت عملکرد کليه مرتبا کنترل گردد. در بيماران دچار زخم معده فعال ازمصرف آن خودداري شود. همچنين‌بيماران با سابقه زخم بهتر است از مصرف اين دارو پرهيز نموده و در صورت بروزصدمات معدي - روده‌اي مصرف آن قطع‌گردد. اين دارو در افراد پير و همچنين افرادي‌که سابقه حمله آسم و حساسيتي دارند بااحتياط مصرف شود. طي ? سال گذشته گزارشات متعددي ازفلج ناشي از تزريق ديکلوفناک در کودکان‌زير ?? سال به مرکز ثبت و بررسي‌عوارض جانبي داروها ارسال شده است.
عوارض جانبي:
عوارض گوارشي شامل تهوع، اسهال و خونريزي يا زخم معده ممکن است بروز نمايد. واکنش‌هاي‌آلرژيک بويژه آنژيوادم، برونکواسپاسم و بثورات جلدي و نيز عوارضي نظير سرگيجه، سردرد، اختلالات شنوايي مانند وزوز گوش و دفع خون از ادرار ممکن‌است ايجاد گردد.
هشدار:
يک نهاد ناظر بر مقررات بريتانيا توصيه کرده است کساني داراي مشکلات قلبي هستند مصرف اين دارو را متوقف کنند.به گفته ي اين نهاد اين دارو مي تواند احتمال خطر حملات قلبي و سکته ي مغزي برخي از بيماران را افزايش دهد.اين توصيه پس از بررسي خطرات ناشي از اين دارو در اروپا ارائه شده است.آن ها از اين دارو به عنوان دارويي مسکن براي سر درد،درد هاي کمر و آرتروز استفاده مي کردند.اين ناظر همچنين به افراد سيگاري،کساني که داراي فشار خون بالا هستند،افراد ديابتي و هم چنين کساني که کلسترول خونشان بالاست توصيه کرده است قبل از مصرف ديکلوفناک با پزشک خود مشورت کنند.هم چنين اضافه کرده است که استفاده از اين دارو به جزء افرادي که در معرض خطرند مي تواند به عنوان مسکني قوي و مطمئن براي ساير افراد استفاده شود.[?]
تداخل دارويي:
در مصرف هم‌زمان بامهارکننده‌هاي آنزيم تبديل کننده‌آنژيوتانسين (ACE)، سبب مهار اثر ضدفشار خون اين داروها گرديده، و احتمالاخطر نارسايي کليوي و بالا رفتن پتاسيم خون راافزايش مي‌دهد. مصرف داروهاي ضدميکروبي از دسته کينولون‌ها مثل سيپروفلوکساسين همراه‌ديکلوفناک خطر بروز تشنج را افزايش‌مي‌دهند. خطر سميت کليوي در صورت‌مصرف هم‌زمان سيکلوسپورين وديکلوفناک افزايش مي‌يابد. دفع ليتيوم و نيز احتمالاً متوترکسات به‌وسيله اين‌دارو کاهش يافته، سميت آنها افزايش مي‌يابد. عوارض گوارشي شامل تهوع، اسهال، و نيز گاهگاهي خونريزي يا زخم ممکن است بروز نمايد.
مکانيسم اثر:
ديکلوفناک از مهارکننده‌هاي قوي آنزيم سيکلواکسيژناز است.آنزيم سيکلواکسيژناز باعث تبديل اسيد آراشيدونيک به پروستاگلاندينها مي‌شود . حداقل دو ايزوفرم سيکلواکسيژناز وجود دارد: Cox-1 و Cox-2 .اين دارو با مهار سيکلواکسيژناز توليد پروستاگلاندين ها و ترومبوکسان را کاهش مي‌دهد و به اين روش اثر ضد درد و التهاب خود را نشان مي‌دهد.
 
 
اشكال دارويي:
قرص، آمپول، ژل و شياف
 

متادون هیدروکلراید Dolophine (Methadone)

m.f بازدید : 17 سه شنبه 19 مرداد 1395 : 15:4 نظرات ()

موارد و مقدار مصرف:
مسکن قوي جهت کنترل درد هاي شديد.
ايجاد بي دردي در زايمان از راه تزريق.
درمان کمکي جهت قطع وابستگي به ايبوئيد ها.

 
موارد منع مصرف و احتياط:
در صورت وجود اسهال و اسهال شديد نبايد مصرف گردد.
استفاده از دارو در صورت وجود ضعف حاد تنفسي توصيه نمي گردد.
عوارض جانبي:
افزايش فشار خون ريوي-تهوع و استفراغ -يبوست-کاهش فشار خون و تضعيف تنفس -خشکي دهان -اسپاسم صفرا يا مثانه -کاهش دماي بدن -تنگي مردمک چشم -اختلال فکري -کهير و خارش و بثورات جلدي -توهم -خواب آلودگي -وابستگي به دارو
هشدار:
1/.دارو نبايد بيشتر از مقدار توصيه شده مصرف گردد.
2/.در صورت فراموش کردن مصرف يک نوبت دارو بلافاصله بعد از يادآوري بايد مصرف گردد مگر اينکه زمان مصرف نوبت بعدي نزديک باشد. مقدار مصرف دارو نبايد دو برابر گردد.
3/از مصرف فراورده هاي الکلي و ساير دارو هاي ضعيف کننده ي cns با اين دارو خودداري نمائيد.
4/.در صورت بروز سرگيجه، خماري، منگي و خواب آلودگي با احتياط مصرف شود.
5/.قطع مصرف دارو پس از مصرف طولاني مدت بايد تحت نظر پزشک و به صورت تدريجي صورت گيرد.
تداخل دارويي:
فني توئين و ريفامپين اثرات اين دارو را کاهش مي دهند.
 
نکات قابل توصيه به بيمار:
اين دارو ممکن است سبب ايجاد وابستگي شود.
فارماكوكينتيك:
از طريق تزريقي و خوراکي جذب مناسب دارد و در کبد متابوليزه مي گردد. به صورت عمده از طريق کليه ها و مقداري از آن نيز از طريق صفرا دفع مي گردد. زمان شروع اثر ضد دردي دارو از طريق خوراکي 30-60 دقيقه پس از مصرف و از طريق تزريقي 10-20 دقيقه بعد از آن مي باشد و طول اثر دارو 4-5 ساعت است. پيوند دارو به پروئين پلاسما زياد و نيمه ي عمر 15-25 ساعت مي باشد.
اشكال دارويي:
hnjection 5/10 mg/ml
tablet 5mg
 

سلکوکسيب Celecoxib

m.f بازدید : 10 سه شنبه 19 مرداد 1395 : 14:59 نظرات ()

موارد و مقدار مصرف:
موارد و مقدار مصرف
الف) استئوآرتريت.
بزرگسالان : 200 ميلي گرم خوراکي، روزانه به صورت تک دوز يا در دو دوز منقسم.
ب) آرتريت روماتوييد.
بزرگسالان : 100 تا 200 ميلي گرم خوراکي دو بار در روز.
پ) اسپونديليت آنکيلوزان.
بزرگسالان : 200 ميلي گرم خوراکي يک بار در روز يا در دو دوز منقسم. در صورت عدم وجود پاسخ پس از 6 هفته، دوز را مي‌توان تا 400 ميلي گرم در روز افزايش داد. چنانچه پس از 6 هفته ديگر پاسخي از مصرف دارو مشاهده نشود، درمان ديگري را در نظر بگيريد.
ت) درمان تکميلي براي پوليپ آدنوماتوز فاميليال براي کم کردن تعداد پوليپهاي آدنوماتوز کولورکتال:
بزرگسالان: 400 ميلي گرم خوراکي دو بار در روز با غذا.
ث) درد حاد و ديسمنوره اوليه:
بزرگسالان: شروع با 400 ميلي گرم خوراکي، در صورت نياز 200 ميلي گرم دوز اضافه در روز اول. در روزهاي بعد 200 ميلي گرم خوراکي دو بار در روز در صورت نياز.
مقدار مصرف در نارسايي کبدي
براي بيماران با وزن کمتر از 50 کيلوگرم با دوز‌هاي کمتر شروع شود. براي بيماران با آسيب متوسط کبدي (child-paugh class II) با 50% دوز نرمال شروع شود.

 
موارد منع مصرف و احتياط:
تداخل دارويي
ممکن است اثر پائين آوردن فشار خون ACEIs را کم کند. فشار خون بيمار را مونيتور کنيد.
ممکن است ريسک زخمهاي گوارشي ناشي از آسپيرين را افزايش دهد. آسپيرين با دوز کم مي‌تواند بدون خطر در پيشگيري از حوادث قلبي- عروقي استفاده شود. بيمار را از نظر خونريزيهاي گوارشي بررسي کنيد.
فلوکونازول ممکن است سطح سلکوکسيب را افزايش دهد. بهتر است سطح سلکوکسيب به حداقل مقدار مؤثر کاهش داده شود.
ضد التهابهاي غير استروئيدي مي‌توانند دفع سديم ناشي از ديورتيکها مانند فوروزمايد را کاهش داده و منجر به احتباس سديم شوند. بيمار را از نظر ايجاد ادم و افزايش فشار خون بررسي کنيد.
سلکوکسيب ممکن است سطح ليتيوم را افزايش دهد. سطح اين دارو به صورت مرتب کنترل شود.
ممکن است باعث طولاني شدن PT شود. در بيماران تحت درمان با وارفارين PT، INR و علائم و نشانه‌هاي خونريزي به صورت مرتب کنترل شود.
استفاده طولاني مدت از الکل ممکن است ريسک تحريک گوارشي يا خونريزي را افزايش دهد. بهتر است مصرف الکل کنار گذاشته شده و بيمار از نظر علائم خونريزي بررسي شود.
عوارض جانبي:
ملاحظات اختصاصي
1- ضد التهابهاي غير استروئيدي ممکن است خطر اتفاقات ترومبوتيک، سکته‌هاي قلبي يا مغزي را افزايش دهند. اين خطر ممکن است با طولاني شدن دوره مصرف و در بيماران با خطر بيماريهاي قلبي- عروقي افزايش پيدا کند. قبل از شروع درمان بيمار از نظر ريسک فاکتورهاي قلبي- عروقي بررسي شود.
2- چنانچه بيماران به سولفوناميدها، آسپيرين يا ديگر ضد التهابهاي غير استروئيدي حساسيت داشته باشند، ممکن است به سلکوکسيب نيز حساس باشند.
3- بيماران با سابقه زخم يا خونريزي گوارشي، از نظر ايجاد خونريزي با سلکوکسيب در ريسک بالاتري قرار دارند.
4- بيماران از نظر علائم و نشانه‌هاي سميت کبدي و کليوي بررسي شوند، بويژه اگر دهيدره باشند.
5- در بيماران با آسيب شديد کليوي، عملکرد کليه بررسي شود.
 
تداخل دارويي:
عوارض جانبي
اعصاب مرکزي: گيجي، سردرد، بي خوابي.
قلبي - عروقي: ادم محيطي.
گوش، حلق، بيني، چشم: فارنژيت، رينيت، سينوزيت.
دستگاه گوارش: درد شکمي، اسهال، سوء هاضمه، تهوع.
متابوليک: هايپرکلرمي، هايپوفسفاتمي.
عضلاني - اسکلتي: کمر درد (درد پشت).
تنفسي: عفونت دستگاه تنفسي فوقاني.
پوست: راش، TEN، سندرم استيونس جانسون، اريتم مولتي فرم، درماتيت اکسفولياتيو.
ساير عوارض: آسيبهاي تصادفي.
مکانيسم اثر:
مکانيسم اثر
اثر ضد التهابي: اين دارو سيکلواکسيژناز 2 را به صورت انتخابي مهار مي‌کند. اين عمل منجر به کاهش ساخت پروستاگلاندين شده و به اين ترتيب از مکانيسم هاي التهاب، تب و درد کم مي‌کند. به علت اينکه سلکوکسيب در سطوح درماني سيکلواکسژناز 1 را مهار نمي‌کند، کاهش علائم استئوآرتريت و روماتوئيد آرتريت ريسک کمتري در ايجاد عوارض جانبي محيطي دارد.
فارماکوکينتيک
جذب: چنانچه سلکوکسيب به صورت مولتيپل دوز مصرف شود، سطح پلاسمايي steady-state در مدت 5 روز ايجاد مي‌شود.
پخش: ميزان اتصال پروتئيني آن بويژه به آلبومين بالا مي‌باشد.
متابوليسم: عمدتاً بوسيله CYP2C9 متابوليزه مي‌شود.
دفع: عموما بوسيله متابوليسم کبدي دفع مي‌شود. 27% آن در ادرار ترشح مي‌شود. در شرايط گرسنگي نيمه عمر حذفي آن حدود 11 ساعت مي‌باشد.
 
فارماكوكينتيك:
موارد منع مصرف و احتياط
مصرف آن در سه ماهه سوم بارداري، در بيماران با آسيب شديد کبدي و بيماران حساس به سلکوکسيب، سولفوناميدها، آسپيرين يا ضد التهابهاي غير استروئيدي ديگر ممنوع مي‌باشد.
جهت درمان دردهاي قبل از جراحي به دنبال CABG ممنوع مي‌باشد.
در بيماران با سابقه زخم يا خونريزي گوارشي، بيماري کليوي پيشرفته، آنمي، علائم بيماري کبدي، هايپرتنشن، ادم، نارسايي قلبي يا آسم با احتياط مصرف شود. همچنين در بيماراني که سيگار مي‌کشند يا الکل مصرف مي‌کنند، در آنهايي که ضد انعقاد يا کورتيکواستروئيدهاي خوراکي مصرف مي‌کنند و در بيماران ضعيف با احتياط مصرف شود.
اشكال دارويي:
اشكال دارويي:
Capsule: 100, 200mg
اطلاعات دیگر:
طبقه‌بندي فارماكولوژيك: مهار کننده سيکلواکسيژناز 2.
طبقه‌بندي درماني: ضد التهاب.
طبقه‌‌بندي مصرف در بارداري: رده C
نام‌هاي تجاري: Celebrex, Cobix
نکات قابل توصيه به بيمار
1- برطرف شدن درد به صورت کامل، نياز به زمان دارد.
2- علائمي مانند ورم، افزايش خستگي، زردي پوست، علائم سرماخوردگي، علائم خونريزي يا سختي تنفس را اطلاع دهيد.
3- در صورت ايجاد راش پوستي، دارو سريعا قطع شود.
4- در صورت ايجاد ناراحتي گوارشي، دارو با غذا مصرف شود.
مصرف در سالمندان: چنانچه بيمار وزن کمتر از 50 کيلوگرم نداشته باشد، نيازي به تنظيم دوزاژ نمي‌باشد. اما در حالت کلي افراد مسن عوارض جانبي دارو مانند عوارض گوارشي و اختلال عملکرد کليه حاد را بيشتر نشان مي‌دهند. در اين بيماران دارو با احتياط مصرف شود.
مصرف در كودكان: استفاده از اين دارو در گروه سني زير 18 سال بررسي نشده است.
مصرف در شيردهي: ترشح شدن اين دارو در شير نامشخص مي‌باشد. در مورد تجويز اين دارو در خانمهاي شيرده، منافع و مضرات اين دارو سنجيده شود.
اثر بر آزمايشهاي تشخيصي
اين دارو مي‌تواند مقدار ALT، AST، BUN و کلرايد را افزايش و سطح فسفات را کاهش دهد.
مسموميت و درمان
تظاهرات باليني: خستگي، خواب آلودگي، تهوع، استفراغ، درد بالاي شکم و خونريزي گوارشي. علائم ديگر شامل هايپرتنشن، ARF، دپرسيون تنفسي و کوما مي‌باشد.
درمان: شامل اقدامات حمايتي و درمان علامتي مي‌باشد. چنانچه تنها 4 ساعت از مصرف دارو گذشته باشد، تحريک به استفراغ، استفاده از ذغال فعال، استفاده از مسهل اسموتيک يا مخلوطي از آنها مي‌تواند استفاده شود. به علت اتصال پروتئيني بالا، دياليز براي برداشت اين دارو مؤثر نمي‌باشد.

تعداد صفحات : 9

تبلیغات
محل تبلیغات شما
درباره ما
در این وبلاگ سعی شده است که اطلاعات جامعی از دارو ها گذاشته شود.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک می باشد و {اطلاعات دارویی ایران} هيچگونه مسئوليتی در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد.
آمار سایت
  • کل دارو ها: 440
  • کل نظرات : 0